Přednáškový cyklus „Osobnosti Ústecka“
Věrné návštěvníky dlouholetého cyklu muzejních přednášek „Cesty do minulosti“, který byl v době kovidu přerušen, můžeme potěšit tím, že tematické přednášky v muzeu budou opět obnoveny. Na novém cyklu, nazvaném „Osobnosti Ústecka“, se budou podílet přednášející různých oborů z našeho muzea i odjinud. Jejich cílem bude představit různé zajímavé osobnosti našeho regionu.
Zahajující přednáška proběhne již 17. dubna, v 17.00, kdy Jana Hubková představí osobnost místokancléře a nejvyššího mincmistra Království českého Kryštofa Želínského ze Sebuzína. Tento vzdělaný, zcestovalý a schopný muž, který se zúčastnil i slavné bitvy u Lepanta (1571) a španělského tažení do Afriky, si zachoval stálou přízeň Rudolfa II. až do své smrti r. 1606. Byl nepřehlédnutelnou osobností pražského císařského dvora, kde působili nejvýznamnější malíři, hudebníci, architekti, lékaři, astronomové, botanikové, zoologové, mineralogové či alchymisté a kde řada věd našla své kořeny, na nichž se později stavělo.
Přednáška je příležitostí představit i některé zajímavé osobnosti, s nimiž se protagonista naší přednášky stýkal. Kryštof Želínský byl posledním nekatolíkem, který měl v zemské správě předbělohorského období mezi nejvyššími zemskými úředníky rozhodující vliv. Jeho odchod a dosazení katolických šlechticů do nejvyšších zemských úřadů je vnímáno jako významný předěl, pokud jde o vztahy konfesí v Českém království. Postupně byly nastoleny konfliktní poměry, které vedly k třicetileté válce. Po bitvě na Bílé hoře odešli Kryštofovi potomci a příbuzní do exilu. Byl mezi nimi i Jan Želínský ze Sebuzína, jemuž byl zkonfiskován dům v Ústí nad Labem a od roku 1622 do roku 1636 žil jako exulant v Pirně.