Muzeum má vlastního Chotka!

Ani jedinou fotografií ze své sbírky bohužel nemohlo ústecké muzeum přispět na právě probíhající výstavu děl velkobřezenského hraběte a špičkového fotografa Karla Chotka. Všechny si muselo půjčit od jiných institucí, jednoduše proto, že vlastní nemělo. Teď ale místní sbírky obohatilo hned devět jeho historických snímků najednou. Muzejníci je nečekaně objevili mezi dosud odborně neurčenými fotkami ve vlastním depozitáři.„Já už ty fotky měl jednou v ruce při vybalování sbírek po stěhování po rekonstrukci muzea v roce 2011, ale teprve nyní, když jsem znovu pořádal velkoformátové snímky, mě do očí trkl ten podpis. Stojí tam Graf Chotek,“ popsal okolnosti objevu kurátor sbírky fotografií i spoluautor výstavy o Chotkově tvorbě Jiří Preclík.

Všech devět snímků osobně označil autor místem, datem a svou signaturou. Zachycují interiéry kostelů v Krásném Březně, Svádově a Valtířově, které vynikají v Čechách ojedinělým stylem saské renesance. „Snímky vznikly v roce 1888, pocházejí tedy z období, kdy Karel Chotek s fotografováním začínal. Přesto už jsou na vysoké technické úrovni,“ doplnil kurátor. Některé z nově nalezených záběrů jsou dosud neznámé, některé se shodují se zvětšeninami ze sbírky Umělecko-průmyslového muzeum v Praze. Ovšem ty jsou bez autentických popisů a signace, to činí ústecké snímky mnohem cennější.

Objevná výstava „Karel Chotek – fotograf s modrou krví“ předvádí v ústeckém muzeu okolo stovky fotografií, které ze svých sbírek zapůjčily vedle Umělecko-průmyslového muzea ještě Národní památkový ústav v Ústí nad Labem a Státní oblastní archiv na Chodově. Možnost prohlédnout si je potrvá do 28. dubna 2024. Souběžně budou k vidění i nově nalezené fotografie, a to jako exponát měsíce dubna. Karel Chotek žil v letech 1853-1926, patřil do jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů, jeho dědem byl místodržící Karel a jeho sestřenicí byla Žofie, manželka rakousko-uherského následníka trůnu a oběť atentátu z roku 1914 v Sarajevu.