Po padesáti letech od její instalace proběhlo v Ústí nad Labem stěhování plastiky Labe

Dne 6. 2. 2024 proběhlo stěhování plastiky Labe od Obchodního domu Labe v Ústí nad Labem do depozitního areálu Muzea města Ústí nad Labem. Příprava stěhování trvala řadu měsíců, kdy se musely vyřešit všechny záležitosti především v řešení dopravní situace, plastika se totiž nachází v těsné blízkosti jedné z nejrušnějších křižovatek v Ústí nad Labem, a to ulic Malá Hradební a Revoluční. Pro možné komplikace v dopravě proto byla zapotřebí i asistence Městské policie. Vlastní akce se začala připravovat již v pondělí 5. 2. 2024, kdy se připravovalo uchycení nosných lan. V úterý mezi osmou a dvanáctou hodinou proběhlo odřezání plastiky, její naložení a převoz do depozitního muzejního areálu. Vlastní řezání betonového soklu provedla firma BBC ŠOUN s.r.o. z Krupky, zajištění plastiky, její nakládku, dopravu a vykládku zajišťovala firma Autojeřáby Pavlíček s.r.o. z Ústí nad Labem. Spolu s dalšími položkami se celkové náklady na stěhování blíží částce 200.000 Kč.

Plastika Labe od akademického sochaře Karla Kronycha byla dokončena v roce 1974 v souvislosti s dokončení Obchodního domu Labe v Ústí nad Labem, v jehož těsné blízkosti se nacházela. Obchodní dům Labe byl postaven v letech 1967-1974 dle návrhů architektů Růženy Žertové a Mojmíra Böhma. Bohužel, postupně docházelo k degradaci samotné plastiky, kdy se začal rozpadat keramický povrch i vlastní železobetonová hmota objektu. Zároveň došlo ke změnám v prostoru, kde byla plastika umístěna a tím byl negován původní estetický záměr. Aby byla plastika ochráněna před další degradací, tak bude nyní bezpečně uložena v depozitním areálu Muzea města Ústí nad Labem. Muzeum města Ústí nad Labem má zpracován návrh projektu na restaurování plastiky, předpokládáme ale, že restaurování se bude v plné míře realizovat až po rozhodnutí o novém umístění plastiky ve veřejném prostoru.

Muzeum města Ústí nad Labem podobným způsobem zachránilo již řadu objektů a plastik, původně určených pro veřejný prostor. Na své nové umístění v ústeckém muzeu stále čekají například monumentální plastika Olbrama Zoubka a Evy Kmentové z poloviny 60.let 20.století, která byla původně umístěna v průčelí budovy dnešního Magistrátu města Ústí nad Labem, nebo plastika Globu, která byla původně umístěna na vrcholu domu z roku 1906 před dnešním ústeckým hlavním železničním nádražím. Tento monumentální globus ústecké muzeum získalo v roce 2022. Podobně na konci 50.let 20.století, když byl při výstavbě Interhotelu Bohemia snesen barokní sloup se sochou sv. Antonína Paduánského, tak byl díky péči tehdejších muzejníků uložen v muzeu. O 35 let později se pak dočkal své obnovy nedaleko původního umístění na dnešním Mírovém náměstí.