Asterosoma – hvězdicovité zásobárny potravy bezobratlých

Právě před rokem byl veřejnosti představen zajímavý nález mřížkované zkamenělé stopy pod Bukovou horou. A letošní exponát měsíce tematicky úzce naváže… Jde rovněž o nový přírůstek do muzejní sbírky, který byl na jaře náhodně objeven pod Děčínským Sněžníkem v rámci probíhajícího terénního mapování starých lomů. Tentokrát je to ichnodruh Asterosoma radiciforme. Má typický tvar připomínající ze špekáčků složenou hvězdici.

Tato hvězdicová struktura je zkamenělou zásobárnou potravy bezobratlých organismů žijícím v písčitém dně křídového moře. Ichnofosilie Asterosoma je známa z pískovců jizerského souvrství (tedy nejmladších vrstev české křídové pánve) právě z oblasti kolem Sněžníku. Tento důležitý a zajímavý ichnotaxon má svou typovou lokalitu nedaleko v Sasku, ale přesné místo není známo.

Také výskyt několika exemplářů na české straně odborníci tají z důvodu jejich ohrožení zničením neodbornými zásahy. Pokud je fosilie či ichnofosilie na skalní stěně, obvykle ji nelze bez poškození vyjmout. I proto muzea často vlastní pouze repliky ve formě přesných odlitků. Náš exponát měsíce byl nalezen na volném bloku pískovce a je proto výjimkou a zároveň i velkým unikátem!

(Zuzana Vařilová a Radek Mikuláš)