Záchranný archeologický výzkum Bauhaus Trmice rok poté…

Uběhl rok od ukončení terénních prací záchranného výzkumu v Trmicích, obchodní dům Bauhaus je již otevřen veřejnosti, ale laboratorní a vědecké zpracování všech poznatků a nálezů získaných v terénu ještě zdaleka nekončí.
Byly proplaveny všechny odebrané environmentální vzorky (pytle s několika litry výplně pravěkých objektů). Drobné nálezy byly vráceny ke zpracování do muzea, přírodovědné pozůstatky (uhlíky, obilky, semínka apod.) mají právě na stole odborníci, kteří je analyzují. Desítky uren z obou žárových pohřebišť (tedy z pozdní doby bronzové, ± 1000 př. n. l., a starší doby římské, ± 0-50 n. l.) byly odebrány tzv. in situ, tedy s celou nálezovou situací.

Následně byly pečlivě vypreparovány v laboratoři a díky tomu se podařilo získat několik drobných a velmi křehkých bronzových spirálek a plíšků a dalších artefaktů.

Ve vitríně vidíte ve dvou fázích nálezovou situaci hrobu kultury se šňůrovou keramikou (objekt 130, datace ± 2500 př. n. l.), ve kterém se kostra nedochovala vůbec, zato byl vyzvednut kamenný sekeromlat a amfora. Ta byla rekonstruována do téměř kompletního stavu.
Druhou ukázkou je žárový hrob lužické kultury pozdní doby bronzové (objekt 353), který obsahoval několik nádob, ovšem část z nich se dochovala jen ve střepech nebo částečně rekonstruovatelných torzech.