Vzkaz v lahvi ze srpnové okupace

Ducha z okamžiků sovětské okupace ze srpna 1968 vypustili dnes z časové konzervy ústečtí muzejníci. Po 54 letech totiž vyjmuli vzkaz z uzavřené a zavoskované lahve, který tehdy posílali zoufalí Ústečané po Labi do Německa. Lahev našel nedávno Vít Polák při vyklízení bytu svého zemřelého otce a daroval ji muzeu jako příspěvek do aktuální výstavy „Flaška“ o výrobě obalového skla.

„Otec pracoval ve Výzkumném ústavu anorganické chemie a v noci ke konci srpna 1968 s kolegy z práce šli k Labi a pod Benešovým mostem naházeli do řeky několik lahví se vzkazy. Jednu si vzal domů na památku a dobře ji schoval, ani mamince neřekl kam. Určitě se bál, aby ji nikdo nepovolaný nenašel,“ popsal osud neobvyklé památky Vít Polák, kterému bylo v době okupace šest let. Lahev je z hnědého skla. Značka na dně prozrazuje, že ji vyrobila ústecká sklárna. Jde o atypickou pivní lahev určenou na export. Je uzavřená gumovým laboratorním špuntem a hrdlo zavoskované. Uvnitř je zřetelný svitek zažloutlého papíru s textem v němčině, napsaným na psacím stroji. „Podle dárce má text obsahovat provolání proti okupaci nebo žádost o pomoc. Jsme sami velmi zvědaví, co přesně uvnitř stojí,“ poznamenal kurátor výstavy „Flaška“  Jakub Doležel.

Po vyjmutí mohli muzejníci vzkaz podrobně prozkoumat. Byl napsán v němčině a adresován „občanům Německé demokratické republiky.“ Vyzýval je, aby se připojili k protestům proti agresi Sovětského svazu, aby nevěřili oficiálním prohlášením své vlády, která text přirovnával ke „Goebbelsově propagandě.“

„Číst to první po 54 letech a ještě v kontextu současné situace na Ukrajině, z toho mrazilo. Ve formulacích se odrážely zoufalství i odhodlanost řadových občanů Československa. Když se nemohli napadení bránit armádou, hledali jiné zbraně a často dost nečekané, jako třeba právě burcování sousedního státu pomocí vzkazů v lahvích,“ popsal své pocity vedoucí historického oddělení Martin Krsek. Z textu vyplývá, že dopis mohl být napsán a odeslán nejdříve 26. srpna, kdy Sověti zadrželi v Moskvě představitele československé vlády.

Muzeum chce prostřednictvím médií najít pamětníky posílání lahví po Labi, a to jak na straně odesílatele v Čechách, tak na straně adresátů v Německu. Lahev se vzkazem si bude moci prohlédnou veřejnost v rámci aktuální výstavy „Flaška“, která probíhá v Muzeu města Ústí nad Labem do února příštího roku.

Překlad dopisu:

Občanům Německé demokratické republiky

Vážení soudruzi!

Od 21. srpna 1968 je Československá socialistická republika okupována vojsky Varšavské smlouvy. Ano, čtete správně, okupována, neboť vyjadřujeme názor národů Československa, které uznávají vedoucí úlohu KSČ. Není a nebyl důvod, aby agresoři napadli Československo a narušovali klidný, demokratický vývoj socialismu v naší vlasti, aby brali do zajetí vůdčí politiky našich zemí.

Ještě nikdy nebyl svět svědkem tak pokryteckého činu, který lze označit za nehoráznost. Proto se celý svět bez ohledu na náboženské vyznání a politickou příslušnost spojil proti agresi Sovětského svazu. Je nám líto, že se na této agresi podílí i vaši příbuzní, synové a bratři, a to proti vaší i jejich vůli.

Celý svět projevuje sympatie k našim národům a my nechceme věřit, že souhlasíte s oficiálními prohlášeními vašich politiků, která se podobají Goebbelsově propagandě. Doufáme, že se podle svých možností připojíte k celosvětovému protestu a odmítnete okupaci Československa.

Ať žije přátelství mezi našimi státy!
Ať žije socialismus a demokracie!