Svatební dar a mýdlo s jelenem
Ručně malovaná, se svatebním přáním, srdíčky a logem jelena, tak vypadá zvláštní dřevěná truhlička s německým nápisem „Schicht Hochzeitkiste“ (Schichtova svatební truhla), kterou dostalo ústecké muzeum před pár dny darem. Co původně obsahovala a kdo a proč ji vyrobil, to by teď rádi historici upřesnili i za pomoci veřejnosti. „Evidentně nejde o ojedinělý výrobek, byť je to ruční práce. Podobnou jsme totiž už jednou viděli. Před pár lety nám ji přinesl ukázat potomek zaměstnance Schichta právě s legendou, že ji předci dostali jako svatební dar od svého zaměstnavatele. Velmi si jí cenil jako rodinné památky, tak nám ji tenkrát jen krátce zapůjčil pro dokumentaci,“ poznamenal historik Martin Krsek.
Současný dárce Jiří Mikula z Trmic předmět našel při vyklízení půdy po otcově smrti. Rodina patří k místním starousedlíkům, ale dárce neví, zda někdo z předků pracoval před válkou u Schichta. Že truhlička sloužila jako svatební dar, je zřejmé z nápisů. Na víku totiž stojí přání „Glück und Segen“ tedy štěstí a požehnání. Lze odhadnout, že obsahem byly výrobky firmy Schicht, tedy prací prostředky, jako mýdlo s jelenem či prášek Radion, možná i další praktické věci do tehdejší novomanželské domácnosti v podobě kosmetiky Elida, lešticího prášku VIM, svíček Apollo či tuku Ceres.
Podle designu použitého loga vznikla truhlička po roce 1920. Je možné, že šlo o produkt sociální politiky představitelů Schichtových závodů, kteří pro své zaměstnance připravovali řadu benefitů. Tomu by nasvědčovala ruční povrchová výzdoba malbou. Ale lze si i představit, že mohlo jít o okrajový komerční produkt vyráběný ve větších sériích. „Schichtové měli vlastní truhlárnu, která chrlila denně stovky dřevěných bedýnek coby obalový materiál. Pokud by šlo o komerční produkt, zákazníkům by tak firma v úhledné truhličce prodala celý soubor výrobků a zároveň nabídla řešení, jak jednou nepříliš vysokou investicí pořídit svatební dar pro přátele či příbuzné,“ podotkl historik Krsek. Doufá, že muzeum získá od veřejnosti informaci, která původní účel neobvyklého předmětu vyjasní.