Návštěva z Ekvádoru
V těchto dnech navštívil naše muzeum doc. Ing. Juan Carlos Carrasco, Ph.D., vedoucí Katedry obnovitelných přírodních zdrojů ekvádorské univerzity Escuela Superior Politécnica de Chimborazo (ESPOCH) v Riobamba. Při letošní návštěvě ho doprovází Ing. Verónica Caballero-Serrano, Ph.D., pedagožka a výzkumná pracovnice téže univerzity.Nejednalo se o první ekvádorskou návštěvu. Již v minulém roce nás pan docent navštívil v rámci rozvíjejícího se mezinárodního projektu „Studium biodiverzity entomofauny v přírodních a zemědělských lokalitách v Ekvádoru“. Na projektu spolupracují naši muzejníci, vědci z České zemědělské univerzity v Praze a z výše zmíněné ekvádorské univerzity.V rámci výzkumu, který je financován ekvádorskou stranou, je studována fauna hmyzu v původních lesnatých porostech, která je porovnávána s faunou zemědělských oblastí.
Výsledky projektu budou využitelné v rámci trvale udržitelného zemědělského hospodaření.Docent Carrasco s dr. Caballero-Serrano si v rámci návštěvy České republiky našli čas i na Ústecký kraj. Seznamovali se se zdejšími přírodními poměry a nevynechali celodenní návštěvu našeho muzea. Prohlédli si především zoologické, entomologické, botanické a geologické depozitáře, avšak zajímali se i o historii a nejrůznější muzejní projekty a výstavy. Zaujala je geologická výstava „My lomy“, kde byli doslova udiveni množstvím shromážděných dat v rámci tohoto výzkumného projektu. Z dalších počinů je zaujal projekt „Bezpečná hnízdiště pro raroha velkého v zemědělské krajině České republiky“, kde nacházeli obdobnou paralelu s harpyjí pralesní, která se vzácně v Ekvádoru vyskytuje. Dlouho se zdrželi i ve stálé expozici k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum.
V entomologickém depozitáři zhlédli vypreparované a určené druhy vybraných skupin hmyzu získaných v rámci našeho projektu. V Ekvádoru jsme společnými silami potvrdili dosud 57 druhů nočních motýlů lišajů, z čehož 6 druhů nebylo dosud z Ekvádoru známo. Obdobně nadějné výsledky poskytují i ostatní hmyzí řády. “Projekt se nám začíná slibně rozjíždět. Jsem si jist, že plánované projekty přinesou spoustu zajímavých a v praxi využitelných výsledků. Již nyní jsme ve spolupráci s pracovníky ústeckého muzea vtělili získané poznatky do dvou vědeckých publikací, z čehož jedna již byla publikována v prestižním vědeckém časopise Zootaxa. To je přímo skvělé!“ poznamenal doc. Carrasco. Dr. Caballero-Serrano neopomněla zdůraznit, že „každému výzkumu předchází pečlivé a zdlouhavé studium podkladů, jen tak může být projekt úspěšný. Ekvádorská univerzita však nabízí všestrannou pomoc.“ Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Mgr. Václav Houfek byl potěšen oceněním práce ústeckých muzejníků ze strany ekvádorských partnerů a konstatoval, že „ústecké muzeum a jeho ekvádorské partnery čeká spousta společné práce nejen v terénu, ale zejména na společných publikacích a při popularizaci získaných výsledků. To vše je pro nás velmi zavazující.“