Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy
14. 3. 2024 – 21. 4. 2024
Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity.
Projekt Muzea města Ústí nad Labem realizovaný ve spolupráci s Jihomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické a Ochranou dravcov na Slovensku byl zaměřen na zajištění bezpečných hnízdišť pro raroha velkého (Falco cherrug) v zemědělské krajině jižní a střední Moravy a dolního Poohří. Raroh velký, který byl v roce 2012 zařazen IUCN mezi celosvětově ohrožené druhy ptáků, se v ČR stále nedočkal systematické podpory. Záchranný program raroha velkého v ČR, který byl připraven z prostředků norských fondů v roce 2017, nebyl stále schválen Ministerstvem životního prostředí a nutná opatření pro ochranu druhu se nerealizují. Počet hnízdících párů od roku 2015 znatelně klesl na dva až pět hnízdících párů. Projekt měl za cíl realizovat vybrané opatření, která může pomoci stabilizovat naši populaci – vytvořit bezpečná hnízdiště v areálu rozšíření tohoto druhu v ČR. Tím dochází i k naplňování globálního akčního plánu pro raroha. A třeba se opět podaří přilákat pár rarohů do oblasti západně od Prahy, kde tento druh nehnízdil již více než 80 let.
Projekt byl podpořen z programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ financovaného z Norských fondů.
Výstava „Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy“ ukončuje tento projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého. Představuje však nejen raroha, ale i další projektové aktivity. Hnízdní podložky instalované na sloupy vysokého napětí jistě udělají spousty radosti nejen rarohům, ale i řadě dalších druhů. Rarohů je v České republice jen několik párů, tak nejspíš zbyde i místo pro ostatní. Ve výstavě tak bude k vidění i sokol stěhovavý, krkavec velký, ostříž lesní, poštolka obecná či kalous ušatý.