Meopta 80 7.10.2014 – 8. 2. 2015
Legendární česká značka Meopta představí svou osmdesátiletou historii v oboru výroby optické techniky na unikátní výstavě v Muzeu města Ústí nad Labem. Od 7. října do 19. prosince se návštěvníku naskytne dosud nikde jinde nevídaná příležitost prohlédnout si přes 350 výrobků, včetně řady prototypů i kuriozit z produkce této proslulé přerovské firmy.
„Výstava vznikla v loňském roce u příležitosti osmdesátého založení Meopty, tehdy firma představila z podnikových depozitářů na 200 exponátů. My jsme si expozici zapůjčili, avšak rozšířili ji takřka na dvojnásobný rozsah. Vedle předtím nevystavených částí podnikových sbírek Meopty jsme také využili soukromé kolekce a sbírky našeho muzea,“ komentoval rozsah expozice kurátor výstavy Jiří Preclík.
Sám je fotograf a také fanda a sběratel značky Meopta, takže některé exponáty pocházejí právě od něho. Ve vitrínách leží klasické flexarety, ale také fotoaparáty na mikrofilmy pro tajné agenty nebo panoramatické fotografické přístroje. Pamětníci pak dostanou příležitost, si vzpomenout na to, jak se kdysi složitě vyvolávaly fotografie, neboť muzejníci v expozici vybudovali klasickou černou komoru, samozřejmě vybavenou zvětšováky značky Meopta. „Pro fotografy digitálního věku představuje fotolaboratoř absolutní skanzen oboru, ale jsou ještě fotografové, kteří toto zařízení dál normálně používají,“ dodal Preclík. Ústecký rozměr dává výstavě kolekce fotografií pořízených v šedesátých letech ústeckým fotografem Wolfgangem Beckerem na oblíbený „meopťácký“ aparát Flexaret řady VII.
Ovšem Meopta nevynikala jen v oblasti fotografických přístrojů, vyráběla také promítačky nebo kamery. Expozice představuje i takové speciality jako je gynekologický či inseminační mikroskop. Zvláštní sortiment tvořily zakázky pro armádu v podobě optiky pro zbraně. Výrobky z Přerova používala československá i německá armáda. Nechybí ani další ukázky méně tradičních produktů třeba teodolit nebo hvězdářský dalekohled. Počátky značky Meopta v Přerově se pojí s rokem 1933, kdy zde byla založena firma Optikotechna, což byl první skutečný představitel optického průmyslu v Československu, který si velmi rychle získal mezinárodní věhlas v oblasti volné optiky. Tato firma se v roce 1946 stala základem podniku Meopta Přerov, který existuje až do dnes.