Experimentátor Karel Gottstein

15. 5. 2022 – 19. 3. 2023

Kravské oko na místo čočky, až k takovým experimentům sahal výjimečný ústecký fotograf a konstruktér nestandardních fotoaparátů Karel Gottstein (1911–1979).

„Svými experimenty v oblasti fotografie byl poměrně populární, vystupoval opakovaně v Československé televizi, včetně legendárního pořadu Miroslava Horníčka Hovory H. Návštěvníci se mohou podívat i dobový záznam,“ poznamenal k objektu výstavy její kurátor a fotograf muzea Jiří Preclík. V expozici se objeví řada artefaktů dokumentujících jeho tvorbu. Muzeum ve sbírce schraňuje desítky fotografií neobvyklých formátů z jeho produkce, včetně výsledků pokusů s kravským okem a původní výstavy z roku 1970 „99xBednaflex“. Kuriozitou jsou pak unikátní fotoaparáty „bednaflexy“ sestavené Karlem Gottsteinem. „Z jeho strojopisu, rozhovorů i televizních vystoupeních máme zprávu o minimálně 25 exemplářích. Dával jim totiž různá jména např. Nataša, Brněnský drak či ŠúT. Do sbírek jich naši předchůdci získali osm. „Částečně poodhalíme tajemství jejich výroby a ukážeme fotoaparáty jejichž části použil pro své netradiční přístroje“ doplnil kurátor.   

Karel Gottstein prožil mládí v Pardubicích, kde začal fotografovat nejdříve na malý deskový fotoaparát a později na Rolleicord. Poprvé vystavoval své fotografie v roce 1943 v Pardubicích. Během války byl totálně nasazený. Do Ústí nad Labem přišel v roce 1947 a zdejší krajina ho velmi fascinovala. Do roku 1951 pracoval na ředitelství pošt. V letech 1952–1971 pracoval jako inspektor jeviště v ústeckém divadle. Od mládí se zajímal o fotografování a optiku. Jeho optické experimenty vyvrcholili v roce 1958, kdy sestrojil jednoduchý fotoaparát z brýlové čočky nazvaný „Přemysl“. Vytvořil nespočet fotografií neobvyklých formátů. Jeho hlavními tématy byli městské exteriéry, krajina a architektura. V Pardubicích získal 1. cenu za snímek na korespondenční lístek. Gottstein vydal také dvě knihy „Pohledy na svět 66 x Bednaflex“ a „Staré Pardubice“. Trvalým výstupem dokumentace celoživotního díla Karla Gottsteina pak bude nová kniha, jejíž vydání muzeum plánuje na konec tohoto roku.