Tři novověké kostrové hroby z katastru Mojžíře

Podnětem k provedení záchranného archeologického výzkumu byl záměr společnosti GasNet Služby, s. r. o. provést rekonstrukci vysokotlakého plynového potrubí na k. ú. Neštěmice a Mojžíř. K objevu skupiny tří hrobových jam s lidskými kosterními ostatky došlo na p.p.č. 159/1 v ulici K Haldě. V místě montážní jámy procházel starší výkop pro potrubí STL plynovodu, který již během jeho výstavby (2. pol. 20. století) porušil hrobové jámy. Při ručním dočišťování celkové nálezové situace bylo zjištěno, že hrob 01 a hrob 02 jsou v delší ose orientovány v přibližně jihozápado-severovýchodním směru, podle polohy skeletů jednoznačně v antipodické poloze. Hrob 03 (pouze dolní končetiny) byl identifikován až po pečlivém dočištění pouze na severovýchodním profilu montážní jámy. Během preparace jedince (hrob 02) byly i za použití detektoru kovů identifikovány v oblasti pánve a dolních končetin kovové zlomky.

Všechny nálezy byly postupně očištěny a konzervovány – kromě bronzového/mosazného kování uzávěru tobolky/kapsáře se jedná především o soubor kostěných a bronzových/mosazných knoflíků (kovové polokulovité, kostěné/kovové dvojité knoflíky, kovové dvojité knoflíky se skleněnou vložkou) a kostěný soustružený jehelníček. Ten byl nejdříve zrentgenován, kde se potvrdilo, že se jedná o dutý předmět s kovovými špendlíky a nitěmi. Po otevření byla uvnitř nalezena zkorodovaná změť nití a ocelových špendlíků. Soubor nalezených knoflíků můžeme podle tvaru a materiálů určit jako knoflíky použité na prádle a svrchním oděvu z 2. poloviny 18. či začátku 19. století. Dvojité knoflíky pocházejí s velkou pravděpodobností ze zapínání košil. Nelze vyloučit i jejich použití jako knoflíků manžetových, zvláště u páru se skleněnou vložkou. Tvarově a použitím známe několik analogií, například z nálezů při archeologickém výzkumu vídeňského vojenského hřbitova na Marchettigasse či civilního vídeňského hřbitova a náměstí St. Bartholomäusplatz. Antropologická analýza určila všechny tři skelety jako mladé muže do třiceti let (s větší pravděpodobností do 25 let), nepodařilo se zjistit příčinu smrti, ani nebyly nalezeny stopy násilí na kostech či jiné patologie. Hrob 02 (s movitými nálezy) patřil nejmladšímu muži a na jeho kostře byla patrná větší svalová zátěž (možná i kurděje).

Ze všech indicií, které se nám podařilo dát dohromady, se jeví nález jako porušený hromadný hrob typický pro válečné události či velké epidemie 18. (spíše jeho 2. poloviny) a počátku 19. století. Co přesně se v Mojžíři tenkrát odehrálo, prozatím nevíme…