Slavnostní odhalení kabrioletu Tatra 80

Slavnostní odhalení čerstvě zrenovovaného sportovního kabrioletu Tatra 80 z roku 1931, které se odehrálo v pondělí v Národním technickém muzeu v Praze, zvýraznilo mimořádný význam jména Schicht pro české průmyslové dějiny. Jeho prvním majitelem byl totiž ústecký továrník Heinrich Schicht. Luxusní vodou chlazený dvanáctiválec byl nejdražším sériově vyráběným modelem v dějinách českého automobilového průmyslu.

Z totálního vraku vůz po 28 letech práce zrekonstruoval přední český znalec značky Tatra a sběratel historických vozidel Pavel Kasík. Dlouhý čas strávil nejen sháněním originálních dílů po celém světě, ale také pečlivým pátrání po archivech a pamětnících. Podařilo se mu oživit jeden z pouhých 22 vyrobených kusů této luxusní limuzíny a zároveň detailně zmapoval její příběh v knize „Tři životy slavného Schichtova kabrioletu“. „Při nákupu vraku Tatry 80 od sběratele z Belgie jsem měl z archivu automobilky Tatra opsaná všechna výrobní čísla se jmény objednavatelů. Když jsem si potvrdil, že je to právě Schichtovo auto, musel jsem se krotit, abych nezačal jásat a obchod si nezkazil. Schicht byl první, kdo si tento exklusivní vůz objednal, a ještě v atraktivní verzi cabrio,“ popsal počátek úchvatného příběhu Pavel Kasík. Ústecké muzeum s renovátorem deset let úzce spolupracovalo, poskytlo mu data k dějinám Schichtových závodů, vzácné fotografie a zprostředkovalo kontakt s potomky původního majitele. Ti měli před několika týdny příležitost se Tatrou svést v parku u Schichtovy vily ve Vaňově. Dům průmyslník dostavěl ve stejném roce, kdy koupil i tento vodou chlazený dvanáctiválec.

Po slavnostním odhalení čeká vzácný kabriolet představení na různých světových přehlídkách veteránů. „Navrhli jsme majiteli, že by se v budoucnu mohl tento úchvatný automobil stát perlou připravované expozice průmyslového muzea Schichtů v Ústí nad Labem. Této představě se nebrání, ale máme konkurenci, neboť zájem o dlouhodobou zápůjčku projevil i ředitel Národního technického muzea,“ poznamenal ústeckých historik Martin Krsek, který se na slavnostním odhalení Schichtovy Tatry 80 ujal role jednoho z kmotrů knihy.