Poklad na stříbrném Labi

20. 1. – 30. 7. 2023

Výstava Poklad na stříbrném Labi se věnuje přírodním krásám labského údolí a snaží se poukázat na jeho výjimečnost. Je součástí stejnojmenného projektu, který Muzeum města Ústí nad Labem realizuje od roku 2021 s podporou z Norských fondů.

Výstava upozorňuje i na zásahy člověka do místní přírody a proměny, které díky působení lidské činnosti v oblasti nastaly. Zároveň by ráda motivovala k ochraně zbývajících cenných částí Labe a jeho okolí.

V rámci výstavy je promítán i pětidílný filmový cyklus „vzdělávacích grotesek“.  Průvodci originálních dokumentů jsou pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand, jejichž tvůrce Karel May na Ústecku pobýval a zřejmě se ve své románové tvorbě inspiroval zdejší unikátní přírodní scenérií při popisů krajin Divokého Západu, které navštívil až mnohem později.

Exponáty a filmy doplňuje několik hravých aktivit pro nejmenší návštěvníky.