Exponát měsíce května – Válečný nález z kovošrotu

Zrezivělá plechová schránka zahnutého tvaru, kterou nedávno ústečtí muzejníci objevili v jedné z místních sběrem šrotu, připomněla 78. výročí ukončení druhé světové války. Jde totiž o zásobník na dvacet střel do německého lehkého protiletadlového kanónu ráže 20 mm. Tato děla zvaná „flak“ stála rozmístěná i po Ústí nad Labem a spustila palbu vždy, když se na obloze objevila spojenecká letadla. Zbraň byla určena pro střelbu proti nízkoletícím letounům.

Posádku tvořilo pět mužů, mezi nimiž často figurovali patnáctiletí žáci vyšších škol sloužící ve zvlášť k vzdušné obraně vyčleněné složce mládežnické organizace Hitlerjugend. Odlišovali se i temně tmavou barvou uniformy.
Letecká válka zásadně poznamenala město Ústí na Labem. Coby strategicky významný dopravní uzel a průmyslová metropole čelilo v letech 1944 a 1945 třem silným náletům amerického letectva. Ničivé byly zejména nálety 17. a 19. dubna 1945. Po nich zůstala velká část centra v troskách, v nichž zemřelo přes pět set obyvatel. Z mapy zmizela celá městská čtvrť Ostrov pod Větruší. Sílu explozí dodnes připomínají četné obří krátery po leteckých pumách, které se nachází v lesích na Soudném vrchu či v okolí Partyzánské stezky na Střekově.

Zásobník byl sice pokryt korozí, ale nenacházel se naštěstí v příliš agresivním prostředí. Před vyhozením do ústeckého kovošrotu zřejmě ležel kdesi v bahně. Muzejní konzervátor předmět před vystavením rozebral, očistil a nakonzervoval. Stane se součástí sbírky vojenství.