Teroristický útok lepidlem v prvním českém muzeu ;)

Teroristický útok lepidlem na muzejní exponáty známý například z loňského listopadu z Milána a z dalších míst západní Evropy včera zosnovali aktivisté i v prvním českém muzeu. Dva radikálové ze skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli v Muzeu města Ústí nad Labem přilepit k modelu mamuta. „Protestujeme za mír a proti bídě,“ prohlásil Radim Neuvirt těsně potom, co si dlaně potřel kancelářskou lepicí pastou a pevně je přimknul ke klům.

Naštěstí kůže nepřilnula a ani opakované pokusy nevedly ke kýženému cíli. „Chtěli jsme na mamuta použít lepidlo Mamut glue, ale obávali jsme se, abychom neúmyslně nedělali výrobci reklamu a nebyli nařčeni ze zištných pohnutek,“ vysvětlil chybnou volbu lepidla druhý z radikálů Jiří Blackfoot Šerý. Ten si pojistil pevné spojení s exponátem ještě policejními želízky. Avšak jejich zamknutí na ohon mamuta se taktéž ukázalo jako nepevné. Neúspěch nakonec útočníky odradil od původního plánu okupovat muzeum hodiny, možná i dny. Poučeni ze zahraničních příkladů si s sebou proto původně dokonce přinesli i kýbl na vykonávání potřeby a nápoje jako šampaňské a pivo pro udržování pitného režimu.

Členové skupiny „Vyžvejklá bambule“ se museli spokojit jen s drobným rozruchem mezi návštěvníky, který svou akcí vyvolali, byť se hlasitě dožadovali příchodu policie a masmédií, avšak bez odezvy. „Mamut naštěstí utrpěl jen drobné rozcuchání srsti. Jediným větším následkem bylo potřísnění kamenné podlahy šampaňským, kterým si před odchodem drze připili,“ shrnul škody vedoucí historického oddělení Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek. Jak na základně včerejšího incidentu konstatoval ředitel muzea Václav Houfek, Muzeum města Ústí nad Labem napříště zakáže vstup návštěvníkům s lepidlem a kbelíkem…