Nové přírůstky sbírky lahví
Otevřením výstavy Flaška mapující historii výroby lahví v Ústí nad Labem zažilo Muzeum města Ústí nad Labem lavinu darů. Ústečané začali nosit všemožné lahve, lahvičky, sklenice a zajímavosti, které rozšíří unikátní sbírku lahví ústeckého muzea. Hned v měsíci březnu se tak přihlásilo několik majitelů výjimečné pamětní pivní lahve, která na svém těle nese znak ústecké sklárny a letopočet 1872-1996, přičemž zadní strana obsahuje nápis „POSLEDNÍ LÁHEV VYROBENÁ V ÚSTECKÉ SKLÁRNĚ“. Tu dostávali zaměstnanci ústecké sklárny tak říkajíc na odchodnou, jako upomínkový předmět, odkazující na ukončení výroby ústecké sklárny a její uzavření po 126 letech fungování.
Z dalších exemplářů určitě stojí za zmínku obří ručně vyrobená lahev od Fernet Stocku nebo několik starých zavařovacích sklenic. Velmi krásná je pak zástupkyně historických likérových lahví, které jsou dnes vyhledávaným sbírkovým artiklem. Dále se ve vitríně s výběrem z darů nachází kameninová lahev na minerální vodu z nedaleké Bíliny, která ilustruje jinak ve výstavě nezastoupenou skupinu keramických a kameninových lahví. Ty byly běžné zejména ve druhé polovině 19. století a právě pro tyto „předchůdkyně“ skleněných lahví tak pravděpodobně v příštím roce vznikne vlastní podsbírka.
Z konvolutu darů jistě stojí za zmínku malé kapesní lahvičky na alkoholické nápoje. Obzvláště pěkným smetišťním nálezem od ústeckého dárce je velmi zdobná lahvička krásnobřezenské likérky.
Zajímavostí na konec je pak výsledek lidové tvořivosti – pivní sklenice s uchem, vyrobená z uříznuté, zabroušené pivní lahve, obtažené velmi umně zpracovanou a sedlářskými technikami zdobenou kůží.
Všem dárcům děkujeme!