Nosorožík atlas (Chalcosoma atlas) – exponát měsíce května

Tento druh patří nejen k největším nosorožíkům světa, ale i k největším broukům vůbec. Samci mohou dorůstat až 13 cm a tím jim náleží 7.-8. místo v soutěži o největšího brouka světa. Náš vystavený sameček je středních rozměrů a měří „pouhých“ 8 cm. Druh je pojmenován podle Atlase, obra v řecké mytologii, který byl odsouzen na věčnost držet a podpírat nebesa. Tak impozantně tento druh působí.

Samci jsou nápadní třemi dopředu trčícími rohy, které používá v lítých bojích o přízeň samice. Samičkám tato zbraň chybí. Nosorožíci jsou jedněmi z nejsilnějších zvířat na Zemi. Dokáží zvednou až 850násobek své vlastní hmotnosti! Převedeno do lidských poměrů, člověk průměrné výšky a hmotnosti by musel uzvednout předmět o váze až 60 tun!

Brouk ve stadiu larvy žije velmi dlouho, nezřídka se larva vyvíjí až 5 let. Dospělí brouci nepřežijí jeden rok. Larvy se živí rozkládajícím se dřevem, zatímco dospělí brouci sají nektar a mízu z rostlin a rovněž si pochutnávají na zrajícím ovoci. Larvy tohoto druhu jsou proslulé svým doslova zuřivým chováním. Pokud nemají dostatek potravy, tedy tlejícího dřeva, neváhají se požírat navzájem.

Nosorožík má svou domovinu v jihovýchodní Asii a nepatří dosud k ohroženým druhům.