Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem

Výstava Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem, kterou připravilo Oblastní muzeum v Litoměřicích ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky a Muzeem města Ústí nad Labem, zve návštěvníky k toulkám přírodou.
Učiní tak netradičním způsobem prostřednictvím bohatého fotografického archivu učitele, přírodovědce a ochránce přírody Jana Šimra. Jeho snímky, které pořídil mezi lety 1932–1941, nám představí České středohoří jako malebnou krajinu pestře členěnou sady, loukami, poli, mezemi, lesy a remízky. Výstava zároveň představí aktuálně probíhající program LIFE České středohoří, jehož hlavním cílem je vytvoření pestré krajinné mozaiky, která bude poskytovat vhodné podmínky pro všechny její živé složky.Výstava byla podpořena v rámci projektu LIFE České středohoří.

Výstava, přestože je prostorově nevelká, je nabitá množstvím zajímavých informací zprostředkovaných s využitím moderní audiovizuální prezentace. A protože sesuvy ke zdejší sopečné krajině neodmyslitelně patří, nemohla na výstavě chybět regionální nadstavba. Nově doplněná část výstavy nazvaná Sopečná krajina v pohybu prezentuje nejznámější sesuvy z oblasti Českého středohoří (Kozí vrch, Klapý, Čeřeniště, Vaňov, D8 ad.) včetně dobové, historické perspektivy na jejich vznik a následky.