Slavné lokální značky z Ústí nad Labem 30.6.2011 – 09.10.2011

Tovární komíny, to je to první, co si většina Čechů vybaví, když se řekne Ústí nad Labem. Severočeské krajské město skutečně vyrostlo z průmyslové tradice. Bylo přední industriální metropolí rakousko-uherské monarchie. A nemusí se za to vůbec stydět. Může se pochlubit dědictvím hodným bez nadsázky pojmenování „rodinné stříbro“.

S Ústím se pojí celá řada proslulých českých výrobků, jejichž zvučná jména už dobře znaly naše prababičky. Mýdlo s jelenem, kosmetika Elida či Lybar, pivo Březňák, Zlatopramen, lihoviny Klášterní tajemství, Stará myslivecká a další si svůj věhlas udržují podnes, navzdor času i nepřízni dějin. Uplynulé věky jim nic neubraly na jedinečnosti a tradiční kvalitě, snad jen trochu vyprchalo povědomí o místě jejich zrodu. Mnohé konzumenty totiž překvapí, když náhodou zjistí, že jejich oblíbený produkt pochází právě od nás.

A tak vznikl projekt Slavné lokální značky, aby už nikdo nezůstával na pochybách, co je „Originally made in Ústí nad Labem“. Projekt vytvořilo oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu ve spolupráci s Muzeum města Ústí nad Labem. V jeho rámci vznikla i kolekce atraktivních suvenýrů připomínajících věhlas ústeckých výrobků, například repliky starých reklamních plechových cedulí. Projekt vrcholí výstavou v nově otevřené budově městského muzea. A těšit se můžete i na biograf s projekcí historických filmových reklam.