česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Prvními hosty hospody byli muzejníci, dorazili služebně

Znovuotevření hospůdky Královka v Ústí nad Labem se odehrálo v pondělí 25.5.2020 v 15.00 netradičně za asistence ústeckých historiků. Hostinský Lubomír Pucherna totiž daroval Muzeu města Ústí nad Labem z výzdoby hospody dvě vzácné reklamní cedule a těsně před tím, než vpustil první hosty, je muzejníci vyměnili za kopie. Pak tuto významnou akvizici, po více než dvouměsíčním uzavření českých restaurací kvůli hrozbě koronaviru, zapili společně točeným pivem.
„Občas sem zajdu s kolegy na pivo a vždy jsem obdivoval parádní sbírku historických cedulí, které tu pokrývají stěny od podlahy až po strop. S majitelem jsme se už několik let domlouvali na možnosti získat dva regionálně nejzajímavější kousky do sbírky, ale teprve koronavirem vynucené uzavření hospody nám poskytlo prostor dotáhnout to do konce,“ poznamenal vedoucí historického oddělení Martin Krsek.

Do oka mu padl plakát místní likérky na krásnobřezenskou kmínku, který pochází asi z roku 1910 a také ručně malovaná cedule pekaře Lautenkranze ze čtvrti Neštěmice datovaná přibližně do roku 1925. „Cedule nám sem různě nosili hosté.  Jak se sem dostala ta pekařská, si už nepamatuji, ale plakát z likérky mi věnoval kamarád, který pracoval v loděnici ve Valtířově. Visel tam někde v kanceláři a on usoudil, že se do hospody hodí víc. No a mně teď přijde, že se ještě víc hodí do muzea,“ poznamenal hostinský. 
Originály historických cedulí si štamgasti restaurace i zbylá veřejnost budou moci prohlédnout v našem muzeu jako exponát měsíce července.

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.