česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Návštěvníci přinesli už sto nových exponátů na výstavu 700x Střekov!

Netradiční nápad zapojit do tvorby výstavy „700x Střekov“ veřejnost se ústeckému muzeu vyplácí. Už sto příspěvků od návštěvníků obohatilo expozici otevřenou začátkem srpna k 700. výročí první zmínky o slavném hradu Střekov. Právě za pomoci takto získaných exponátů hodlají muzejníci dosáhnout hranice 700 různých vyobrazení romantické zříceniny a dodat tak další obsah názvu výstavy „700x Střekov“. Ač jim do konce výstavy zbývají ještě čtyři měsíce, už se k této metě notně přiblížili. 

„Nejčastěji k nám lidé nosí obrazy, jak od profesionálních malířů, tak vlastní tvorbu. Ale objevily se i nečekané kuriozity, třeba plechovka od bonbónů s reprodukcí slavného Richterova obrazu „Přívoz pod Střekovem, turistické hole pobité pamětními odznaky s vyobrazením hradu Střekov, nebo nášivka tělovýchovné jednoty. Věci zařazujeme do výstavy s popiskem, v němž zdůrazníme osobní vazbu na zapůjčitele,“ poznamenal kurátor výstavy Martin Krsek. Pro tyto exponáty vyčlenili muzejníci zvláštní místnost, která zela při vernisáži prázdnotou, dnes je už z větší části zaplněná.
Většinou jde o zápůjčky, někdy ale návštěvníci předmět rovnou darují do muzejní sbírky. Vedle fyzického umístění vlastního vyobrazení hradu Střekova do expozice, mají zájemci možnost zapojit se i virtuálním příspěvkem. To když na speciální webové stránky www.tvujstrekov.cz nahrají kopii obrazu, fotografie, či jiná ztvárnění proslulé hradní  zříceniny, a ta se on-line okamžitě promítne do výstavních sálů. A kolik „Střekovů“ ještě do sedmi set zbývá? Při vernisáži jich bylo kolem 500, teď přibyla stovka, takže ještě zhruba další stovku muzejníci očekávají.  Tolik vyobrazení ústeckého hradu na jednom místě se dosud nikde neobjevilo.  
Ruina Střekova se svou pohádkovou polohou vysoko nad řekou řadí k ikonám romantismu. V překotné době průmyslové revoluce se k němu uchylovali pro inspiraci přední evropští umělci. Například Richard Wagner tu napsal část opery Tannhäuser, Střekov maloval i Karel Hynek Mácha. Nejslavnější vyobrazení hradu má ale na svědomí přední německý malíř první poloviny 19. století Ludwig Richter. Obraz „Přívoz pod Střekovem“ z roku 1837 představuje nejslavnější dílo v jeho kariéře. Výstava potrvá do konce ledna 2020. 

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.