česky  |  deutsch  |  english
   hledat

STÍNY PAMĚTI ANEB PUTOVÁNÍ PO STOPÁCH VOJENSKÝCH LETADEL - VLADIMÍR CETTL

22. 4. – 9. 8. 2015
22. 4. - 2. 8. 2015 – Muzeum města Ústí nad Labem
Autorská výstava černobílých fotografií nerestaurovaných vojenských letadel

Letadla vždy byla a stále jsou na nejvyšším stupni technologické a vědecké úrovně své doby. O vojenských letadlech to platí dvojnásob. Jen zlomek vysloužilých strojů končí ve sbírkách muzeí a u soukromých sběratelů a jen malá část z nich se dočká náročné a nákladné renovace. Výstava fotografií zapomenutých a zubem času poznamenaných vojenských letadel „lovce vraků“ Vladimíra Cettla není jen unikátní jímavou sérií industriálních zátiší, ale obrazový materiál posbíraný v relativně krátké době v desítkách leteckých muzeí u nás i v zahraničí ve svém celku přináší překvapivou výpověď o zašlých stopách minulosti, jimž ani zub času nesebral nic z jejich výrazné monumentality.

„V minulém roce jsem se vydal do mnoha koutů naší země, dále na Slovensko a na východ Německa, abych hledal zbytky vojenských letadel. Musím si zpětně přiznat, že na začátku jsem si neuměl zcela představit, co všechno během tohoto putování potkám a jakých zjištění se mi dostane. Myslel jsem si, že prostě jedu fotit zátiší se starými leteckými stroji, ale dostalo se mi silného komplexního svědectví o pozůstatcích vleklé studené války, která se velmi silně zapsala do dějin naší malé země ve středu Evropy, na hranici dvou znepřátelených světů.“

Výstava v ústeckém muzeu je teprve druhou instalací po premiérové výstavě na Pražském hradě, která se se konala v rámci doprovodného programu mezinárodní výstavy a konference obranných a  bezpečnostních technologií – FUTURE FORCES 2014.

Užitečné odkazy:
Fotogalerie >>> www.stinypameti.cz/galerie
Fotogalerie reportáž >>> www.stinypameti.cz/backstage
Lokality fotografování >>> www.vladimircettl.com/stinypameti
Biografie >>> www.vladimircettl.com/biografie

 
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.